Aktywny wypoczynek, czyli co robić, aby dzieci nie nudziły się w wakacje

Wakacje, upragniony czas odpoczynku wyczekiwany przez wszystkich uczniów, często wygląda podobnie. Przez kilka pierwszych dni dzieci cieszą się piękną pogodą i wolnością od szkoły, lekcji oraz nauki. Potem jednak pojawia się nuda. Czas pomiędzy letnimi wyjazdami zwykle upływa na snuciu się po domu, przesiadywaniu przed telewizorem, laptopem lub z telefonem w ręku. Dzieci szybko stają się apatyczne, a nawet przygnębione, ponieważ brakuje im działania!

Jak temu zaradzić? Co zrobić, aby nasze pociechy w czasie wakacji nie tylko odpoczęły od szkolnych obowiązków, ale również nauczyły się czegoś nowego i rozwinęły swoje kompetencje społeczne?

Rodzicu, porozmawiaj ze swoim dzieckiem!

Czas pomiędzy wyjazdami można wypełnić aktywnościami o wartościach edukacyjnych i rozrywkowych. Wszystko zależy od głównych zainteresowanych, czyli samych dzieci! Dlatego tak ważne jest, aby razem z pociechami zaplanować ich wakacje: zapytać, w jaki sposób chciałyby spędzić ten czas. Być może wybiorą aktywność ruchową w ramach zajęć sportowych, zainteresuje ich kółko artystyczne lub muzyczne, a może postanowią wstąpić do harcerstwa? Starajmy się nie decydować za nasze pociechy. Pokażmy im, że mają siłę sprawczą i same mogą wybrać, co chcą robić w wakacje. Dzięki temu z większym zaangażowaniem skierują one swoją energię na konkretny cel, a jednocześnie przeżyją przygody w otoczeniu rówieśników i wiele się nauczą. Pamiętajmy, że dobrze zaplanowany odpoczynek może być dla dzieci okazją do rozwoju, poznawania samych siebie oraz otaczającego je świata, a także do rozwijania wyobraźni i wrażliwości.

Każdy odpoczywa inaczej

W rozmowie z pociechą na temat organizacji czasu pomiędzy wyjazdami, weźmy pod uwagę jej zainteresowania.  Pamiętajmy, że jedno dziecko wybierze aktywność fizyczną i z chęcią zapisze się na zajęcie sportowe, innemu zaś więcej przyjemności sprawi czytanie książek. To ważne, aby dać dzieciom wybór, zapytać je o zdanie i w ten sposób pokazać, że zależy nam na ich wakacyjnym rozwoju. Pamiętajmy też, że aktywności te mają być sposobem na oderwanie od codzienności, nie zasypujmy więc naszych pociech nadmiarem obowiązków!

Wakacje to czas wyborów

W czasie letnich miesięcy każde dziecko staje przed wieloma wyborami. Czy poświęcić się czynnościom rozwijającym, ale bardziej angażującym umysł i ciało, czy też spędzić kolejny dzień przed laptopem? Wbrew pozorom, takie decyzje wymagają od dzieci dużej mądrości i samozaparcia, mają też swoje konsekwencje w ich dorosłym życiu. Wesprzyjmy więc dzieci w procesie podejmowania pozytywnych decyzji.  Pokażmy, że wybór ambitnego zajęcia w czasie wolnym to inwestycja w ich przyszłość, w przeciwieństwie do bezczynności, która prowadzi prostą drogą do konsumpcjonizmu.

Same słowa nie wystarczą

Bardzo często rodzice ograniczają się jedynie do dawania dzieciom wskazówek. Mówią dzieciom, aby czytały, spędzały czas na zewnątrz, uprawiały sport i dziwią się, że tego nie robią. Dzieje się tak dlatego, że potrzebują one przykładu ze strony dorosłych. Warto więc, by rodzice sami sięgnęli po zaległą książkę, przeznaczyli czas na wspólną rodzinną lekturę czy zaproponowali pociechom wspólny spacer lub zabawę piłką. W ten sposób nie tylko pokażą im wzór zachowania, ale również miło spędzą z nimi cenny czas.

Najlepszym lekarstwem na wakacyjną nudę jest działanie, dlatego warto razem z dzieckiem stworzyć listę 50 rzeczy do zrobienia w czasie letnich miesięcy. Mogą się tam znaleźć zarówno małe cele takie jak wycieczka do pobliskiego parku, jak i duże „przedsięwzięcia” np. nauka gry na gitarze. Z takiej listy dziecko może wybierać te aktywności, które w danym momencie najbardziej mu odpowiadają. Najlepiej będzie, jeśli znajdą się tam również pomysły dla całej rodziny.

Wakacje nie muszą być tylko czasem wyjazdów i leżenia przed telewizorem. Choć taka bezczynność przez kilka dni nikomu nie zaszkodzi, to na dłuższą metę może być bardziej męcząca niż regularny wysiłek fizyczny i umysłowy. Właśnie dlatego warto zapewnić swoim pociechom aktywny wypoczynek, który pozwoli im się rozwijać!

Leave a Comment

Scroll to Top